Интернет реклама УБС

Семенівка

Семенівка — місто районного значення в Чернігівській області України, адміністративний центр Семенівського району.

Населення на 01.01.2006 року — 8900 жителів.
Заснована в 1680 році сином гетьмана України Івана Самойловича, полковником Стародубського полку Семеном Івановичем Самойловичем. Спочатку вона входила в Стародубський полк, з 1782 року — в Новгород-Сіверське намісництво. З 1797 року Семенівка перебувала в складі Малоросійської, а з 1802 року — Чернігівської губернії і входила спочатку в Новоміський, а з 1808 року — Новозибківський повіт. З кінця XVIII в. вона стала волосним центром. Виникнувши як козацька слобода, Семенівка швидко розросталася за рахунок припливу інших верств населення. Багата лісами місцевість служила надійним укриттям для селян, які втекли сюди з Білорусі і Росії від феодального закабалення. У 1723 році тут налічувалося 332 двори, в тому числі 38 козацьких; 218 селянських дворів ставилися до розряду «грунтових», тобто забезпечених землею, «середніх» було 10, малоземельних — 67 господарств.

Основним заняттям жителів Семенівки було землеробство. Вирощували головним чином жито, гречку, коноплю. Однак піщані і глинисті грунти були малопридатні для землеробства, і селяни займалися скотарством, а також різними промислами, в тому числі шкіряним, шевським, гончарним, прядильно-ткацьким, дігтярним. Жителі Семенівки обробляли овчини, шили кожушки. Серед них були хороші живописці, різьбярі. Після юридичного оформлення кріпосного права в 1783 році на Лівобережній Україні селяни Семенівки стали власністю поміщика. Вони піддавалися жорстокій експлуатації — три дні на тиждень працювали на поміщицьких полях, виконували інші повинності. Частина селян перейшла на оброк, розмір якого був дуже великий і становив від 10 до 70 руб. з ревізькій душі в рік, і займалася ремеслом і торгівлею. Важке становище викликало невдоволення селян.

У 1793-1797 роках вони відмовлялися ходити на панщину і виконувати інші повинності. Однак цей виступ в січні 1797 року було придушене царськими військами.

У Семенівці вже в другій половині XVIII ст. з’явився ряд об’єднань ремісників (цехи). У 1781 році тут діяли кравецький, шевський, ковальський, ткацький, гончарний, музикантський, старицький (каретний) та інші цехи.

У другій чверті XIX в. в Семенівці отримала розвиток вотчина мануфактура. У 30-40-х роках працювали суконна і парусиновий фабрики, цукровий завод, що належали поміщику Ладомирський. На цих підприємствах у 1842 році працювали 377 кріпаків, а також за наймом жителі довколишніх населених пунктів. У 1841 році на парусинової фабриці було виготовлено 3 тис. штук парусини, в 1847 році на суконній фабриці — 11,5 тис. аршин різного сукна, на цукровому заводі — 1071 пуд цукру. Усього проводилося за рік продукції на 86 тис. руб. Парусина і сукно продавалися в Москві, Харкові, Кролевці, Ромнах. Розширенню виробництва сприяв розвиток вівчарства.

У 1834 році в Семенівці налічувалося 8, а в 1847 році-16 шкіряних майстерень, де вироблялося понад 2 тис. шкір. Майстерні, як правило, обслуговували господар та члени його сім’ї. Крім того, використовувався і найману працю.

В кінці XVIII ст. — Початку XIX ст. Семенівка була значним торговим центром. У 1781 році в 5 лавках продавалися сукна, шовк, металеві вироби, цукор, чай, кава, виноградні вина, горілка. Тут щорічно проводилися 3 ярмарки. На них в 1860 році, наприклад, було продано товарів на 8,2 тис. руб. сріблом.

Населення Семенівки брало участь в боротьбі проти іноземних загарбників. У 1812 році тут був сформований 2-й Чернігівський козацький полк, в який входило 833 ополченця з північних повітів губернії. Серед них були і жителі Семенівки. Полк брав участь в охороні підступів до Тулі, Калузі, а потім — у розгромі відступаючої наполеонівської армії.

Напередодні селянської реформи в 1859 році, в 1287 дворах Семенівки, яка в офіційних документах іменувалася як «містечко власницькі і в малої частини козацьке», проживало 7774 людини. З них 30 сімей становили торговці, дрібні чиновники, представники духовенства, військові у відставці, козаки, інші були кріпаками поміщика П. Ладомирський.

Жителі Семенівки були позбавлені медичної допомоги. Через відсутність лікаря їм доводилося звертатися до знахарів чи займатися самолікуванням. З дореформеної Семенівка пов’язане ім’я талановитого медика І. К. Каменецького (1750-1823), який народився тут у сім’ї міщанина. З 1814 року він — доктор медицини, а в 1816 році першим серед вітчизняних лікарів був зарахований на посаду лейб-медика. І. К. Каменецький створив кілька наукових праць, був автором підручника з медицини, який перевидавався 13 разів.

У 1860 році поміщику П. Ладомирський в Семенівці, навколишніх селах і хуторах належало 23 645 десятин орної землі. У користуванні ж селян перебувало лише близько 1,3 тис. десятин, В результаті проведення реформи 1861 року селянам передали 13 185 десятин найгірших, неродючих земель, від яких поміщику вигідно було позбутися. На ревізьку душу припадало в середньому по 3,8 десятини. За отриману землю селяни повинні були виплатити 342 265 руб. Умови викупу були дуже важкими. Після виплати 1/5 викупної суми землевласнику селяни повинні були протягом 49 років вносити в казну щорічно по 6 проентов позики, виділеної поміщику державою, тобто сплатити за землю майже в 3 рази більше її ринкової вартості.

Убогість і безправ’я були постійними супутниками селянства і в пореформені роки. Отримавши земельні наділи, бідняки через відсутність тягла не мали можливості їх обробляти, врожаї збирали низькі. Частина селян спільно змушена була орендувати у того ж П. Ладомирський більш родючі землі. За оренду орної землі, випасу, а також водяного млина їм доводилося щорічно виплачувати поміщику 5 тис. руб. Працюючи на поміщицьких полях в період жнив, селяни отримували по 15-20 коп. в день, або 1/10 прибраного хліба.

Швидке зростання капіталістичних відносин в сільському господарстві сприяв поглибленню класової диференціації селянства. До 1897 року в порівнянні з 1859 роком кількість дворів у Семенівці збільшилася на 1419 і склала 2706. Населення за цей період зросло більш ніж на 7 тис. і досягло 15 125 чоловік, а землі залишалося стільки ж. У той час велика частина землі була зосереджена в руках поміщиків і куркулів, у кожного з яких було від 60 до 500 десятин. Багато селян не мали можливості прогодуватися за рахунок землеробської праці, вони продавали свої наділи і йшли на заробітки. Збільшувалася кількість малоземельних і безземельних селян, збагачувалися поміщики і кулаки.

Виросла прошарок дрібної буржуазії — власників невеликих промислових підприємств, торговців, скупників, а також домовласників, які здавали квартири в найм. У 1902 році в Семенівці діяли 14 дрібних приватновласницьких підприємств: 3 пенькопрядільних, 2 маслоробних (вироблення олії з насіння льону і конопель), 8 шкіряних, костопальний, на яких було зайнято 106 робітників. Цукровий завод в 60-і роки XIX ст. припинив існування через брак сировини, а парусиновий і суконна фабрики тоді ж були переведені їх власниками в повітове місто Новозибков. Більше 5 тис. чоловік займалися кустарними промислами, головним чином шкіряним. Заробітна плата робітників в 1902 році становила 8-15 руб. на місяць. Кустарі повністю залежали від скупників, які диктували свої ціни на сировину і готову продукцію.

Напередодні першої світової війни була побудована залізнична лінія «Новозибков — Пирогівка», яка проходила через Семенівку і пов’язувала 2 важливі залізничні магістралі: «Москва — Гомель» і «Москва — Київ».

Революційний рух робітничого класу, значно посилилося на початку XX ст., Сприяло більш швидкому зростанню класової боротьби в Семенівці, проникненню та поширенню революційних ідей серед населення містечка. В організації революційної боротьби трудящих Семенівки проти царизму велику роль зіграла ленінська «Искра», редакція якої восени 1901 року встановила зв’язок з Новозибківський соціал-демократичною організацією. Газету отримували і читали в Семенівці. Під впливом «Іскри» створювалися соціал-демократичні гуртки. У 1903 році вони об’єдналися в соціал-демократичну організацію під назвою «Партія» Іскри «». Одним з її організаторів був житель Семенівки Ф. Е. Мотора, який працював на промислових підприємствах в Клинцях і входив там в соціал-демократичну групу, засновану в 1897 р. професійним революціонером М. М. Литвиновим та ін З січня 1904 діяльністю Семенівської соціал-демократичної організації керував Поліський комітет РСДРП.

Жителі Семенівки брали активну участь у революції 1905-1907 роках. У березні — травні 1905 року семенівських соціал-демократи поширили в містечку та навколишніх селах кілька сот листівок Поліського комітету РСДРП із закликом до трудящих активно включитися в революційну боротьбу. 5 червня 1905 в Семенівці відбулися мітинг і маніфестація. В них взяли участь близько 500 осіб. Виступаючий на мітингу оратор закликав присутніх відбирати землі у поміщиків, викривав грабіжницький характер російсько-японської війни. 24 липня того ж року був проведений мітинг солідарності з повсталими робітниками Варшави, Лодзі, Гомеля, Одеси. Революційна боротьба мешканців містечка досягла нового підйому під впливом Жовтневої всеросійського політичного страйку 1905 року і грудневого збройного повстання в Москві. 29 грудня більшовики М. А. Козік та У. Павлик на сході жителів Семенівки викривали антинародну, контрреволюційну сутність царського маніфесту 17 жовтня. Вони закликали конфіскувати поміщицькі землі і передати їх бідним селянам, вимагали свободи слова, зборів, союзів, недоторканості особи. 7 і 9 січня 1906 під керівництвом Семенівської соціал-демократичної організації в містечку відбулися масові мітинги і антиурядові демонстрації. У першій з них взяли участь понад 600 осіб, у другій — близько тисячі. На чолі Семенівської соціал-демократичної організації, що об’єднувала 80 членів РСДРП, стояв комітет, в якому налічувалося 8 осіб, в тому числі Ф. Е. Мотора, У. Павлик, М. А. Козік, М. Неруш. У ніч на 12 березня 1906 поліції вдалося заарештувати 6 членів комітету. Залишилися на волі більшовики, підтримувані робітниками і кустарями, оточили 12 березня волосну управу, роззброїли стражників і звільнили заарештованих. У Семенівку були спрямовані карателі на чолі з начальником губернського жандармського управління. 80 найактивніших учасників революційного руху заарештували відразу і, крім того, 40 осіб — в процесі слідства. Київський військово-окружний суд засудив до 15 років каторжних робіт з позбавленням всіх прав братів К. П. та Ф. П. Лугінцов, робітника-коваля І. Н. Дудку, батька члена комітету Семенівської соціал-демократичної організації Ф. Е. Мотори — Е. К. Мотору. Пізніше поліції вдалося заарештувати і Ф. Е. Мотору. Він був висланий на довічне поселення в Енисейскую губернію. Решту учасників революційного руху засудили до різних термінів тюремного ув’язнення.

Багато ратних подвигів здійснили льотчики авіації далекої дії, 29 з них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Наш земляк, уродженець села Семенівка (нині місто) Чернігівської області Василь Васильович Сенько — єдиний штурман у Військово-Повітряних Силах СРСР був удостоєний цього почесного звання двічі.

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.